Dato/klokkeslæt
Date(s) - 02-06-23
20:30
Kategori
TAG MED I DYREHAVEN TIL EN KÆMPE OPLEVELSE
FREDAG DEN 2. JUNI 2023.
Fredag den 2. juni kl. 20.30 er der mulighed for at komme til et brag af en udendørs teaterforestilling i Ulvedalene i Dyrehaven nord for København.
Det er blevet en god tradition, at Det Kongelige Teater laver en festlig og farverig forestilling hvert andet år i Ulvedalene, som året efter genopføres på Moesgaard i Aarhus.
I år er det Kim Fukz Aakesons
RAGNAROK
Stykket tager udgangspunkt i den nordiske mytologis forestilling om det sidste slag mellem guderne og jætterne.
Som altid i Ulvedalene vil der ikke blive sparet på effekterne. Og der vil igen være drabelige slagscener, cirkusartister, levende musik og al mulig anden magi i sommernatten.
https://kglteater.dk/det-sker/sason-20222023/skuespil/ragnarok
Vi har reserveret 100 billetter, som sælges efter først til mølle princippet.
De kan købes af både DCK medlemmer og alle andre. Så tøv ikke med at fortælle venner og familie om det.
Der kan tilkøbes en rundvisning lige før forestillingen. Her hører man historien om Det Kongelige Teaters udendørs forestillinger, og ikke mindst ser man de underjordiske anlæg, hvor meget af teatermagien bliver til.
Rundvisningen starter klokken 19.00 og varer ca. 45 minutter. Så der er god tid til at finde sin plads inden forestillingen starter klokken 20.30.
Hvis det foretrækkes at deltage i en rundvisning klokken 17.00, så skriv det på en mail til mettemartin109@gmail.com samtidig med tilmeldingen.
Prisen for rundvisningen er 80 kroner for voksne (normalpris 100 kr. + 15 kr. i gebyr) og 48 kroner for børn under 12 år (normalpris 60 kr. + 15 kr. i gebyr)
Til selve forestillingen er der reserveret billetter i Blok E priskategori D.
På Det Kongelige Teaters hjemmeside kan man se hvor blok E priskategori D er placeret. Det er de gule pladser.
Ønsker man bedre pladser, så kan det godt lade sig gøre efter tilmelding. Gå ind på Det Kongelige Teaters hjemmeside. Se på hjemmesiden hvilke pladser, I ønsker. Send en e-mail til mettemartin109@gmail.com. Vi vil herefter give besked om, hvordan og hvor meget ekstra I skal indbetale.
Hvis man ikke er medlem af DCK, skriver man gæst i stedet for medlemsnummer ved tilmeldingen.
Priserne for billetter er følgende:
Voksne: 248 kr. (normalpris 280 kr. + 15 kr. i gebyr).
Børn under 12 år: 129 kr. (normalpris 140 + 15 kr. i gebyr).
Unge fra 12 år til og med 24 år: 153 kr. (normalpris 168 kr. + 15 kr. i gebyr).
Foruden ovennævnte priser vil der blive opkrævet et gebyr af Place2Book for at håndtere vores tilmeldinger. Gebyrets størrelse veksler i forhold til den samlede pris.
Har du yderligere spørgsmål, kan du kontakte mig på ovennævnte mail eller ringe til Martin på 23 61 17 78.
Disse fakta fra Det Kongelige Teaters pressefolder om forestillingen illustrerer ganske godt, hvor stort det her bliver:
7 skuespillere
14 artister
55 frivillige statister
3.500 publikummer er der plads til hver aften
4 musikere spiller livemusik
16 meter høj scenografi
12 dyser, der kan sprøjte vand i 16 meters højde
11.000 liter vand bliver genbrugt til forestillingen hver aften
Efter forestillingen reetableres alt, som det så ud, før Ragnarok rykkede ind. Jord lægges på plads, og græsset vokser igen. Seks måneder efter at over 100.000 publikummer har oplevet forestillingen, er der ikke spor tilbage efter Ragnarok.
Vi ses i Dyrehaven til en uforglemmelig oplevelse.
SIDSTE TILMELDINGSFRIST ER MANDAG DEN 3. APRIL
Ved mere end 100 solgte billetter vil der blive oprettet venteliste.
2115 Mette Mølgaard og Martin Serup