Dato/klokkeslæt
Date(s) - 13-06-21 - 20-06-21
00:00
Kategori
Stævnet er aflyst
Vi er i gang med at lave et stævne i det vestjyske med fokus på lokale seværdigheder i og omkring Holstebro.
Foreløbigt har vi planer om:
Vi indkvarteres på DCU Mejdal Sø camping
Standerhejsning søndag den 13.6.2021 (da der er et weekendstævne på Skamstrup fredag til søndag vælger vi standerhejsning søndag)
Happy Hour
Mandag besøg med rundvisning og besøg på Dragonkasernen, hvor vi blandt andet også besøger værkstederne, besøget afsluttes med at besøge Dragonmuseet hvor tidligere dragoner vil være guide.
Tirsdag arrangeres en byvandring med guide, rundt til de mange skulpturer vi har i byen, bl.a. Kvinde på kærre og Tobaksarbejderens drøm.
Onsdag er dagen til fri disposition med langbord om aftenen
Torsdag har vi en bustur til Venø, hvor vi får en guide på, til at fortælle om ø-livet og besøg på Venø Seafood, hvor der er opdræt af hummere og østers, forhåbentlig også et besøg på en gård med fårehold og kartoffeldyrkning. Turen går også forbi den meget lille kirke på øen, frokosten får vi på Venø Kro, som er berømt for retten Venøbøf.
Fredag laver vi en picnic med egen madkurv i det naturskønne historiske område ved Tvis Kloster
Lørdag er til fri disposition. Det vil være oplagt for dem der er friske på en lang gåtur rundt om Vandkraftsøen, eller gå på den lokale hjertesti fra campingpladsen og til centrum af Holstebro.
Vi holder afslutningsmiddag om aftenen.
Søndag standerstrygning
Vi har mange spændende muligheder i lokalområdet, men har blot valgt nogle få ud, og vi vil gerne stille os til rådighed for inspiration til ture på egen hånd.
Vi glæder os til at vise vores egn frem
På gensyn i uge 24, 2021
Det endelige program samt pris følger først i det nye år
Hilsen
Lisbeth Krabbe Nielsen & Kurt Morgen medl.nr. 4383
Skriv gerne hvis i har spørgsmål eller ønsker til programmet.
lkn55@outlook.dk / morgen@image.dk
Vigtigt: stævnet bliver kun gennemført såfremt Corona situationen tillader det.